I forskriften, som gjelder for Innlandet fylke, står alle ordningene det er mulig å søke tilskudd til. Forskriften følger regionalt miljøprogram for Innlandet 2023-2026.
De mest aktuelle tiltak for gardbrukere i Folldal:
- Tilskudd til drift av seter med melkeproduksjon
- Tilskudd til drift av jordbruksareal i seterområder (skjøtsel av kulturhistoriske områder - tilskudd til setervoller /dyrkingsfelt, inntil 80 dekar pr foretak)
- Tilskudd til "ingen jordarbeiding om høsten"
- Tilskudd til miljøvennlig spredning av husdyrgjødsel (4 tiltak - det vises til forskrift/veiledningshefte)
- Tilskudd til drift av bratt areal
- Tilskudd til soner for pollinerende insekter, se temaside pollinerende insekter)
- Tilskudd til klimarådgivning
- Tilskudd til spredning av biokull
- Tilskudd til drift av beitelag
Søknadsfrist er 15. oktober, med unntak av tilskudd til drift av beitelag som er 15. november.
Utfyllende informasjon om RMP-tilskuddsordningen finner du på nettsidene til Statsforvalteren i Innlandet:
Her er lenke til side hvor du bl.a finner: "Regionalt miljøprogram for jordbruket 2023-2026, "forskrift om regionale miljøtilskudd i jordbruket, Innlandet" , “veileder for regionale miljøtilskudd i Innlandet 2024 og ”lenke til søknadsskjema i altinn"
Det oppfordres til å sette seg godt inn i forskrifter og veiledningshefte før det søkes tilskudd. Feil opplysninger kan medføre avkorting av samlet tilskudd til foretaket. De mest sentrale vilkårene for hver tilskuddsordning er gjengitt i veilederen. For fullstendige vilkår må veileder og forskrift ses under ett.
Tilskudd etter denne forskriften kan gis til (jf. § 3):
- Foretak som har gjennomført tiltak på arealer de disponerer i søknadsåret elleer gjennomført klimarådgivning siden forrige søknadsfrist. Foretaket må drive vanlig jordbruksproduksjon på en eller flere landbrukseiendommer og må være registrert i Enhetsregisteret.
- Beitelag for drift etter § 5. Med beitelag menes i denne forskriften sammenslutninger som er registrert som samvirkeforetak eller forening i Enhetsregisteret og som har til hovedformål å samarbeide om hensiktsmessige fellesløsninger innen beitebruk og god utnyttelse av utmarksbeite.
På siden til Landbruksdirektoratet finner du mer informasjon om RMP-tilskudd:
https://www.landbruksdirektoratet.no/nb/jordbruk/ordninger-for-jordbruk/regionalt-miljotilskudd-rmb?resultId=0.0&searchQuery=regionalt+milj%C3%B8tilskudd
Oppdatert august 2024